خدمتکار شهرکرد امام حسن مجتبی میلاد کریم اهل بیت

خدمتکار: شهرکرد امام حسن مجتبی میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام روز اکرام ایتام و اطعام نیازمندان حلیم نذری افطار چالشتر

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سال‌هاست مازاد بر نیاز کشور، برنج وارد می‌کنند ، بعضی‌ها به‌ بهانه برنج، کرم زگیل پا می‌آورند

علیزاده شایق گفت: گرچه تعداد واردکنندگان برنج بسیار زیاد است ولی بعضی از آنها به‌رغم دریافت مجوز و ارز دولتی جهت واردات آن، به‌جای برنج، کرم زگیل پا می‌آورند.

سال‌هاست مازاد بر نیاز کشور، برنج وارد می‌کنند ، بعضی‌ها به‌ بهانه برنج، کرم زگیل پا می‌آورند

بعضی ها به بهانه برنج، کرم زگیل پا می آورند /سال هاست مازاد بر نیاز کشور، برنج وارد می کنند

عبارات مهم : بازار

علیزاده شایق گفت: گرچه تعداد واردکنندگان برنج بسیار زیاد است ولی بعضی از آنها به رغم دریافت مجوز و ارز دولتی جهت واردات آن، به جای برنج، کرم زگیل پا می آورند.

به گزارش ایلنا، جمیل علیزاده شایق (دبیر انجمن برنج ایران) راجع به اوضاع واردات برنج با عنایت به فهرست منتشره واردکنندگان دریافت کننده ارز دولتی، گفت: در این لیست اسامی حدود ۱۰۰ شرکت به عنوان واردکننده آمده هست. ولی اینگونه نیست که قرار باشد هر ۱۰۰ شرکت برنج بیاورند. بعضی از آنها ارز را جهت واردات برنج دریافت می کنند ولی به جای برنج، کرم زگیل پا می آورند. در عین حال، تعداد دریافت کنندگان مجوز واردات برنج بسیار زیاد است.

بی نظمی در صدور مجوز و میزان واردات برنج

سال‌هاست مازاد بر نیاز کشور، برنج وارد می‌کنند ، بعضی‌ها به‌ بهانه برنج، کرم زگیل پا می‌آورند

وی افزود: در سال ۱۳۹۳، مجلس شورای اسلامی، با استناد به قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، تنظیم بازار محصولات کشاورزی را برعهده وزارت جهاد کشاورزی –به رغم مخالفت شخص وزیر و کارشناسان- قرار داد. با این وجود، با روی کار آمدن دولت دوازدهم، ریاست ستاد تنظیم بازار برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت گذاشته شد. این امر خلاف قانون پیشین مصوب مجلس است که تنظیم بازار محصولات کشاورزی برعهده وزارت جهاد کشاورزی قرار داده شده است بود. وزارت صنعت، معدن و تجارت بعد از این تغییر، مداخلاتی را در حوزه واردات برنج انجام داد که به ضرر تولید داخلی برنج بود و اقدام به صدور مجوز های بی رویه و غیرکارشناسانه ای جهت واردات برنج کرد. این منجر به آشفته بازاری در بازار برنج شد و واردات برنج مازاد بر نیاز کشور صورت گرفت.

وی با یادآوری مخالفت وزیر صنعت، معدن و تجارت با بانک مرکزی جهت انتشار اسامی واردکنندگانی که ارز دولتی به آنها تخصیص داده شده، تاکید کرد: این مساله نشانه ای دیگر از بی نظمی در صدور مجوز واردات برنج است.

علیزاده شایق گفت: گرچه تعداد واردکنندگان برنج بسیار زیاد است ولی بعضی از آنها به‌رغم دریافت مجوز و ارز دولتی جهت واردات آن، به‌جای برنج، کرم زگیل پا می‌آورند.

علیزاده شایق در ادامه گفت: پیش از شکل گیری ستاد تنظیم بازار و برعهده گرفتن مسئولیت آن، وزارت جهاد کشاورزی تا حدودی مسئولیت تنظیم بازار را برعهده داشت. کارشناسان آنجا مصرف سرانه برنج، میزان تولید و نیاز به برنج وارداتی را به وزارت بازرگانی –که عهده دار تنظیم واردات قانونمند بود- اعلام می کردند و بر همان اساس، واردات صورت می گرفت. با این وجود، اختلافاتی هم بین این دو وزارت منزل بر سر تعیین میزان مصرف سرانه برنج در کشور وجود داشت. جهت مثال، در اواسط دهه ۸۰، وزارت بازرگانی مصرف سرانه برنج را تا ۴۶ کیلو در سال و وزارت جهاد کشاورزی این مقدار را ۳۶ کیلو در سال اعلام می کرد. این اختلاف و مغایرت که هزینه های عدیده ای را جهت کشور می توانست در پی داشته باشد با ورود شرکت بازرسی کل کشور و دعوت از ۴۰ دست اندرکار این امر، به این صورت حل شد که همان نظر وزارت جهاد کشاورزی (بین ۳۶ الی ۳۷ کیلو) مبنای تعیین میزان مصرف سرانه و متعاقبا واردات برنج قرار گرفت. علی ایحال، به جهت پیش گیری از هرگونه کسری در بازار داخلی مصرف برنج، خود وزارت جهاد کشاورزی نیاز به واردات برنج را یک میلیون تن –که خالص آن، در حد ۸۰۰ الی ۸۵۰ هزار تن بود- اعلام کرد.

علیزاده شایق سپس تصریح کرد: ولی آنچه که در عمل شاهدش بودیم کاملا مغایر با این تصمیم بود. در سال ۹۲، بالای دو میلیون تن برنج وارد کشور شد. در شش ماهه نخست سال ۹۶ نیز، یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تن برنج وارد کشور شد. در حالی که طبق آمار رسمی وزارت جهاد کشاورزی، در همان سال یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تن برنج در داخل کشور تولید شد. متعاقبا دستوری صادر شد که گمرک دیگر آماری در این زمینه ارائه ندهد. قدر مسلم این است که واردات برنج ما در در شش ماهه نخست هر سال، به یک میلیون تن برنج که نیاز کشور هست، می رسد. بقیه هر آنچه وارد می شود اعم از قانونی، قاچاق و یا تهاتری، مازاد بر نیاز کشور است.

کشاورز ابزارش را به قیمت ارز آزاد می خرد، واردکننده برنج را با ارز دولتی وارد می کند

سال‌هاست مازاد بر نیاز کشور، برنج وارد می‌کنند ، بعضی‌ها به‌ بهانه برنج، کرم زگیل پا می‌آورند

وی مجددا با خاطرنشان کردن این توصیه که به لحاظ قانونی، تنظیم واردات برنج را وزارت جهاد کشاورزی باید انجام دهد ولی براساس حکم مدیر دولت دوازدهم، وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می دهد، تاکید کرد: این مساله موجب بلبشویی در بازار برنج کشور شده است که دود آن دارد به چشم کشاورز برنجکار ما می رود.

علیزاده شایق راجع به پرسشها برنج کاران اظهار داشت: کشاورز ناگزیر است تمام قرار داده ها و ابزارهای کارش را با ارز آزاد بخرد که نتیجتا قیمت تمام شده است محصولش براساس قیمت ارز آزاد و اوج خواهد بود ولی واردکننده با ارز دولتی برنج را وارد می کند. این امر موجب می شود قیمت ها بسیار متفاوت باشند و نابرابری در بازار فروش ایجاد شود. اکنون گران ترین و مرغوب ترین برنج هندی در بازار، حدودا کیلویی ۵۲۰۰ تومان است و ارزان ترین آن، نزدیک به ۲۵۰۰ تومان. در حالی که قیمت برنج ایرانی در بازار ناگزیرا بسیار بالاتر هست. برنج طارم اعلای ایرانی، ۱۲ هزار تومان و برنج محلی ارزان تر عموما به قیمت ۷ الی ۸۰۰۰ تومان معامله می شود. واردکنندگان ما از آنجا که در واردات برنج هندی سود سرشار هست، بسیار متمایل به وارد کردن آن هستند.

علیزاده شایق گفت: گرچه تعداد واردکنندگان برنج بسیار زیاد است ولی بعضی از آنها به‌رغم دریافت مجوز و ارز دولتی جهت واردات آن، به‌جای برنج، کرم زگیل پا می‌آورند.

دبیر انجمن برنج کشور عزیزمان ایران در آخر در ارتباط با عنوان حمایت از تولید داخلی، گفت: بیست سال پیش که انجمن برنج تشکیل شد پیشنهاد تشکیل کمیته ای را در گیلان و مازندران به مقامات وقت دادیم و درخواست کردیم بر روی برنج وارداتی، تعرفه ای بسته شود و آن تعرفه را جهت سرمایه گذاری بر روی تجهیز و توسعه شالیکاری و کارخانجات شالی کوبی داخلی نه به خود کشاورزان، بلکه به این کمیته تخصیص دهند. آنچه که اتفاق افتاد این بود که تعرفه ها اوج رفت ولی آنها را به وزارت بازرگانی سپردند. این در واقع شبیه یک جوک است که شما تعرفه را بر روی برنج وارداتی و جهت حمایت از کشاورز ایرانی ببندید ولی آن را به وزارت بازرگانی بدهید.

سال‌هاست مازاد بر نیاز کشور، برنج وارد می‌کنند ، بعضی‌ها به‌ بهانه برنج، کرم زگیل پا می‌آورند

واژه های کلیدی: بازار | تنظیم | میلیون | واردات | وارداتی | کشاورزی | بازرگانی | وزارت جهاد کشاورزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog